Nowa czasowa wystawa w Muzeum Przyrodniczym

30.10.2018

W dniach 06-25 listopada br. w salach Muzeum Przyrodniczego będzie zaprezentowana nowa czasowa wystawa Formy życia jako emanacja znaków dzieciństwa autorstwa Pani Katarzyny Plucińskiej.

Pani Katarzyna Plucińska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, a także Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na tej samej uczelni. Zajmuje się tworzeniem ceramiki unikatowej z użyciem koła garncarskiego oraz innych technik ceramicznych, kreuje kompozycje przestrzenne inspirowane naturą: cyklem życia owada, muszlami oraz skamieniałościami. Celem artystki nie jest jednak odtwarzanie kształtów pojawiających się w naturze, tylko tworzenie organicznych form abstrakcyjnych, wywołujących pewien ciąg asocjacji.

Wystawa Formy życia jako emanacja znaków dzieciństwa przygotowana została w związku z obroną pracy doktorskiej autorki i jest podsumowaniem kilku lat jej artystycznych poszukiwań. Katarzyna Plucińska w swoich pracach odnosi się do wybranych aspektów dzieciństwa, związanych z osobą jej ojca prof. Janusza Plucińskiego - zapalonego entomologa, który dzięki swojej  naukowej pasji uwrażliwił ją na bogactwo form w jakich  przejawia się życie.