Podyplomowe Studia Zarządzanie Środowiskiem Przyrodniczym "Ekoznawca"

02.01.2018

CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW

Uczestnicy studiów będą posiadać umiejętność rozpoznania poszczególnych elementów środowiska naturalnego, przede wszystkim chronionych i rzadkich gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poznają główne typy zbiorowisk roślinnych i siedlisk przyrodniczych Natura 2000, a osiągnięte wiadomości pozwolą im na samodzielne prowadzenie inwentaryzacji przyrodniczych, tworzenie planów ochrony parków narodowych, rezerwatów, obszarów Natura 2000 oraz innych obiektów chronionych. Przekazywane na studiach informacje umożliwiają także wykonywanie ocen oddziaływania na środowisko, opracowań ekofizjograficznych i dokumentacji przyrodniczej, rolnośrodowiskowej. Podstawowym celem studiów jest wszechstronne omówienie zróżnicowania środowiska przyrodniczego kraju oraz zapoznanie z systemem ochrony przyrody w Polsce. W trakcie studiów omawiane są również zagadnienia związane z wymieraniem gatunków i zanikiem różnorodności ekosystemów oraz inwazją organizmów obcych. W programie studiów prezentowane są również podstawowe kwestie związane z ochroną i zróżnicowaniem środowiska abiotycznego, aspekty prawne ochrony przyrody i środowiska, podstawy kartografii przyrodniczej oraz zasady prowadzenia edukacji i komunikacji społecznej. Podczas studiów szczególną uwagę skupia się na ćwiczeniach terenowych oraz udziale ekspertów zewnętrznych w procesie kształcenia. Absolwent, po zdaniu egzaminu, może otrzymać certyfikat eksperta ochrony przyrody, potwierdzający jego kompetencje w przygotowaniu do pracy w ochronie środowiska naturalnego. Dodatkowo studenci mogą ubiegać się o zaświadczenie potwierdzające ich przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania ekspertyzy przyrodniczej (botanicznej lub ornitologicznej) do planu rolnośrodowiskowego.

Studia przeznaczone są dla osób z wyższym wykształceniem, chcących poznać różnorodność biologiczną Polski. Natomiast celem studiów jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do zarządzania obszarami chronionymi. Sudia są skierowane do osób związanych zawodowo z problematyką ochrony środowiska naturalnego, a w szczególności pracowników lasów państwowych, doradców rolnośrodowiskowych, urzędników, a także nauczycieli, przedsiębiorców i hobbystów.

Wykaz wybranych przedmiotów:

• Flora Polski
  • Bezkręgowe Polski (z naciskiem na gatunki chronione i zagrożone)
  • Kręgowce Polski (z naciskiem na gatunki chronione i zagrożone)
  • Chronione zasoby przyrodnicze Polski
  • Inwazje i wymieranie gatunków
  • Kartografia i fotointerpretacja
  • Siedliska przyrodnicze Natura 2000 i zróżnicowanie roślinności Polski
  • Edukacja ekologiczna i komunikacja społeczna
  • Programy rolnośrodowiskowe i dokumentacja przyrodnicza
  • Metody ochrony ekosystemów oraz sporządzanie planów ochrony
  • System Natura 2000 i gospodarka na obszarach chronionych
  • Prawo ochrony przyrody i środowiska
  • Ćwiczenia terenowe (realizowane w różnych regionach Polski)

Ogółem studia obejmują 430 godzin dydaktycznych i 60 punktów ECTS.

Kierownik studiów:

dr inż. Marcin Kadej

ul. Przybyszewskiego 65, pok. 104
51-148 Wrocław
tel. +48 71 375 63 50, fax. +48 71 375 63 86, e-mail: marcin.kadej@uwr.edu.pl, ekoznawca@uwr.edu.pl

Sekretarz studiów:

mgr Urszula Kaflowska

ul. Przybyszewskiego 65, pok. 209
51-148 Wrocław
tel. +48 71 375 63 85, fax. +48 71 375 63 86, e-mail: urszula.kaflowska@uwr.edu.pl, ekoznawca@uwr.edu.pl

Sekretariat:

ul. Przybyszewskiego 65, pok. 209
tel. +48 71 375 63 85, fax. +48 71 375 63 86, e-mail: ekoznawca@uwr.edu.pl

• Czas trwania: 3 semestry
  • Rekrutacja: http://www.rekrutacja.uni.wroc.pl/
  • Internetowa rejestracja kandydatów: aktywny link
  • Termin rejestracji elektronicznej: 01.05–30.09.2018 r.
  • Termin składania dokumentów: 10–14.10.2018 r.
  • Termin rozpoczęcia studiów:  październik lub listopad 2018 r.
  • Opłata: 2100 za semestr (6300 za cały okres studiów)
  • Zasady naboru: wolny zapis

Wymagania: zapis otwarty dla osób o wykształceniu wyższym biologicznym i nauk pokrewnych, istnieje możliwość przyjęcia osób z innych dyscyplin naukowych

Uzyskane kwalifikacje: studia mają charakter kwalifikacyjny