Noc Biologów Noc Biologów Noc Biologów

VI Noc Biologów

„Mózg, jako nasz Pan i władca kieruje wszystkimi naszymi kończynami i zmysłami. Jak to się dzieje….” Na te i inne pytania otrzymacie Państwo odpowiedzi podczas trwania Nocy Biologów, która po raz szósty odbędzie się we Wrocławiu.

Pracownicy i studenci Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego 13 stycznia 2017 roku od godziny 15:00 do 23:00 zapraszają wszystkich entuzjastów przyrody ożywionej (tych młodszych i tych nieco dojrzalszych) do odkrywania tajników życia. Przygotowano dla wszystkich wiele interesujących wykładów, pokazów, warsztatów, zajęć laboratoryjnych, gier oraz konkursów. 13 stycznia odkryjemy przed Państwem sekrety pracy naukowców. Nie zabraknie okazji do dyskusji i zaspokajania swojej ciekawości z zakresu nauk biologicznych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem oraz rezerwacji zajęć na stronie http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=wroclaw.

 Zajęcia dla Państwa na Wydziale Nauk Biologicznych przeprowadzimy w: 

 • Instytucie Biologii Eksperymentalnej, ul. Kanonia 6/8 oraz ul. H. Sienkiewicz 21,
 • Instytucie Biologii Środowiskowej, ul. H. Sienkiewicz 21,
 • Instytucie Genetyki i Mikrobiologii, ul. St. Przybyszewskiego 63/77,
 • Katedrze Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej, ul. St. Przybyszewskiego 63/77,
 • Katedrze Biologii Człowieka, ul. Kuźnicza 35.

W programie proponujemy szeroką ofertę różnorodnych zajęć (wykładów, warsztatów, laboratoriów, pokazów, konkursów itp.), około 30 różnych tytułów, z czego duża większość jest powtarzana kilkakrotnie w ciągu trwania Nocy Biologów. Będziemy starać się uczyć Państwa poprzez zabawę. Pokażemy „Molekularne nożyczki” do cięcia DNA, wykażemy, że woda może mieć różne oblicza. Opowiemy „Czy wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem?”.  

Człowiek i jego ciało fascynują nas od wieków. Podczas imprez w Katedrze Biologii Człowieka zapoznać się będzie można z zasadami zdrowego żywienia oraz dietą naszych przodków, poznać tajniki naturalnego piękna, przekonać się „O czym myśli szympans?”, a także sprawdzić, ile jest faktów a ile fantazji w antropologicznych wątkach pojawiających się w serialach kryminalnych.

Wiele ciekawych imprez odbędzie się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii. Przede wszystkim postaramy się pokazać różnorodność w świecie mikroorganizmów, ich piękno oraz metody wizualizacji. Na naszych zajęciach uczestnicy będą obserwować drobnoustroje przy użyciu różnego rodzaju mikroskopów, w tym także poznają zaawansowane techniki mikroskopii elektronowej. Nie zabraknie również informacji dotyczących wykorzystania drobnoustrojów w nauce, przemyśle i medycynie. Opowiemy słów kilka o zbrodniczych robalach i morderczych mikrobach. Pokażemy co kryje gleba i „Czy pleśń może kojarzyć się dobrze?”. Przedstawimy także mikroorganizmy produktów spożywczych, bakterie probiotyczne znajdujące się np. w jogurtach. Wykażemy wpływ różnych grzybów i ich mikotoksyn na człowieka, przedstawimy metody przeciwdziałania drobnoustrojom, czyli zasady racjonalnej antybiotykoterapii jak również nowoczesne terapie antybakteryjne. Właściciele czworonogów zainteresują się z pewnością pasożytami atakującymi ich pupili oraz niebezpieczeństwem chorób odzwierzęcych zagrażających człowiekowi. Będzie można również zapoznać się z biologią kleszczy lub poznać metody badań laboratoryjnych, na przykład techniki PCR.

W czasie Nocy Biologów nie zabraknie również zajęć dotyczących zwierząt. Poznać będzie można różnorodność świata zwierząt bezkręgowych, nauczyć się oznaczać różne gatunki, poznać kolorowe, zaskakujące, jadowite i zupełnie nieszkodliwe stawonogi. Wiele zajęć dotyczyć będzie zwierząt kręgowych. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać tropy oraz odgłosy ssaków, poznają biologię i ekologię wybranych ssaków. Pokażemy nietoperze w ich naturalnych kryjówkach oraz ich życie nocne. W Instytucie Biologii Środowiskowej przy ul. Sienkiewicza 21 do dyspozycji zwiedzających dostępne będą następujące projekcje filmowe: „Kraina 1000 bocianów”, „Sekretne życie drzew”, „Rytmy Natury w Dolinie Baryczy”.

W tę noc pokażemy także wewnętrzne życie roślin (krótkie filmy oraz zdjęcia ilustrujące komórki roślinne, ich budowę wewnętrzną oraz dynamiczne procesy zachodzące w ich wnętrzu), wyizolujemy DNA z ogórka, zabarwimy go i ustalimy jego wielkość (wszystko najnowszymi technikami laboratoryjnymi), poznamy sekrety kolorów roślin oraz techniki stosowane podczas prowadzenia roślinnych kultur in vitro. Botanicy przeprowadzą „Leśny survival”, czyli jak przetrwać w lesie, jakie rośliny można jeść, których należy unikać i jak je rozpoznać. 

Zapraszamy młodzież szkolną (indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych), studentów, całe rodziny (w ramach nocnego spaceru), wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska (bez względu na wiek!) do odwiedzenia Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i wzięcie udziału w wybranych zajęciach już 13 stycznia 2017 roku.

 

Szczegółowy program znajduje się na ogólnopolskiej stronie Nocy Biologów

WSTĘP WOLNY!

Kontakt:
dr Grzegorz Guła
Koordynator „Nocy Biologów”
tel. 71 375 63 28
email: grzegorz.gula@uwr.edu.pl

 

Archiwum:

 • V Noc Biologów
 • IV Noc Biologów
 • Instalacja artystyczna i projekty koszulek - tekst Soni Ruciak i studentów ASP
 • "Owadzi kształt rzecz ważka" - tekst prof. Adama Chmielowca
 • Relacje z warsztatów dla studentów przygotowujących do Nocy Biologów na blogu "Murale Wrocław" Pracownii Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej w Centrum Sztuk Użytkowych - Centrum Innowacyjności, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
 • Relacja z happeningu z udziałem studentów ASP i UWr poprzedzającego Noc Biologów na blogu "Murale Wrocław" Pracownii Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej w Centrum Sztuk Użytkowych - Centrum Innowacyjności, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
 • Fotorelacja z Nocy Biologów na blogu "Murale Wrocław" Pracownii Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej w Centrum Sztuk Użytkowych - Centrum Innowacyjności, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
 • Posłuchaj nagrania wywiadu o Nocy Biologów przeprowadzonego 29.12.2014 r. przez Annę Geryn z Polskiego Radia Wrocław.