RZEKOTKA PRZYCZYNĄ STRATY PTASIEGO LĘGU – ODKRYCIE BADACZEK Z UWR

16.03.2021


Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to jeden z najmniejszych europejskich gatunków płazów (do 5 cm), przypominający małą żabkę, choć należy do rodziny rzekotek (Fot. 1). Ten śliczny płaz, o soczystozielonym kolorze (czasem innym – rzekotki potrafią zmieniać barwę skóry) wygląda bardzo niewinnie. Tymczasem może doprowadzić do straty ptasiego lęgu – odkryły badaczki z UWr: dr. hab. Lucyna Hałupka i mgr Aleksandra Czylok, studentka Wydziału Nauk Biologicznych. To pierwsza tego typu obserwacja na świecie.

Na zdjęciu widać żabę siędzącą na pniu drzewa

Fot. 1. Rzekotka w rezerwacie Stawy Milickie. Fot. Giulia Casasole.

W czerwcu 2018, podczas ćwiczeń terenowych z „Ekologii i ochrony ptaków” zaobserwowano, że w gnieździe trzcinniczka (niewielki ptak zamieszkujący trzcinowiska) siedzi rzekotka drzewna (Fot. 2). W gnieździe znajdowały się 3 jaja, które powinny być wysiadywane, ale rzekotka to uniemożliwiała. Rzekotka spędziła w tym gnieździe niemal cały dzień (była obserwowana kilkakrotnie). Mimo, że gniazdo było wysiadywane w kolejnych dniach (potwierdziły to pomiary temperatury w gnieździe) z jaj nie wykluły się pisklęta i gniazdo zostało ostatecznie porzucone.

Na zdjęciu widać żabę siedzącą w ptasim gnieździe.Fot. 2. Rzekotka w gnieździe trzcinniczka obserwowana na Stawach Milickim w czerwcu 2018. Fot. Marta Walęcka.

Jaja nie zawierały widocznych zarodków, co oznacza, że zamarły one na bardzo wczesnym etapie inkubacji (ewentualnie mogły zostać niezapłodnione). Najprawdopodobniej spowodowała to rzekotka, która uniemożliwiła rodzicom wysiadywania jaj przez wiele godzin, a ciągła inkubacja jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju zarodków.

Szczegóły tej obserwacji zostały opisane w międzynarodowym czasopiśmie ornitologicznym „Ornithological Science” w lutym 2021 roku.