ZAPŁACIMY ZA TWOJE BADANIE NA COVID-19

30.04.2021

Rektor UWr, prof. Przemysław Wiszewski, 29 kwietnia 2021 r. ogłosił komunikat o finansowaniu testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jeśli jesteś pracownikiem i na terenie uczelni miałeś kontakt z zarażoną osobą, to UWr sfinansuje Twoje badanie. Jeśli wyjeżdżasz za granicę w sprawach związanych z uczelnią (wyjazd służbowy, udział w programie Erasmus+), przepisy wymagają od Ciebie przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa – uczelnia także za ten test zapłaci.

JAK UZYSKAĆ FINANSOWANIE?

I. Kontakt na uczelni z osobą zarażoną

Jesteś pracownikiem UWr i miałeś bliski kontakt z osobą zarażoną? Nie masz objawów zachorowania (a jeśli masz, to koniecznie zgłoś się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub wypełnij ankietę na stronie rządowej)? Chcesz się przebadać, by mieć pewność, że nie jesteś zarażony?

1. Upewnij się, że kontakt z osobą chorą spełnia kryteria „bliskiego kontaktu”:
    – bezpośredni kontakt fizyczny z osobą, u której wykryto COVID-19 (np. podanie ręki),
    – bezpośredni kontakt, bez środków ochronnych, z wydzielinami osoby chorej na COVID-19 (np. katar, kaszel),
    – przebywanie w tym samym pomieszczeniu co chory na COVID-19 przez co najmniej 15 minut (np. w sali ćwiczeniowej, sali konferencyjnej),
    – przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut;
  2. Sprawdź, czy minęło co najmniej siedem dni od kontaktu;
  3. Wspólnie z kierownikiem swojej jednostki wypełnij wniosek o wykonanie badania (Załącznik nr 1 Komunikatu nr 53/2021);
  4. Czekaj na decyzję. Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej skieruje Cię do placówki wykonującej badanie (a my trzymamy kciuki, by wynik testu był negatywny).

II. Finansowanie ze względu na wyjazd zagraniczny

1. Wspólnie z kierownikiem swojej jednostki wypełnij wniosek o wykonanie badania (Załącznik nr 2 Komunikatu nr 53/2021). Jeśli jesteś studentem – wypełnij wniosek o wykonanie badania (Załącznik nr 2 Komunikatu nr 53/2021) i zgłoś się z nim do dziekana Twojego wydziału.
  2. Czekaj na decyzję (a my życzymy owocnego wyjazdu). Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej skieruje Cię do placówki wykonującej badanie.

III. Refinansowanie ze względu na wyjazd zagraniczny

Jesteś pracownikiem, doktorantem lub studentem i wyjeżdżasz za granicę w związku z Twoją działalnością na uczelni? Planujesz wyjazd służbowy albo korzystasz z programu Erasmus+? Przy przekraczaniu granicy musisz przedstawić negatywny test na obecność wirusa SARS-CoV-2? Sam opłacasz test i chcesz uzyskać zwrot kosztów?

1. Wspólnie z kierownikiem swojej jednostki wypełnij wniosek o wykonanie badania (Załącznik nr 3 Komunikatu nr 53/2021). Jeśli jesteś studentem – wypełnij wniosek o wykonanie badania (Załącznik nr 3 Komunikatu nr 53/2021) i zgłoś się z nim do dziekana Twojego wydziału.
  2. Czekaj na decyzję (a my życzymy owocnego wyjazdu).
  3. Pamiętaj, by załatwić formalności przed wyjazdem.

Jeśli chcesz się upewnić, czy dobrze wypełniłeś wniosek, skontaktuj się:

1. W przypadku I i II Dział Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Ochrony Przeciwpożarowej.
  2. W przypadku III Biuro Współpracy Międzynarodowej.

Artykuł z strony: https://uni.wroc.pl/zaplacimy-za-twoje-badanie-na-covid-19/