Wystawa fotograficzna "Puls Afrykańskiej Przyrody" w Muzeum Przyrodniczym

02.06.2022


Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego ma przyjemność zaprosić Państwa na wystawę fotografii „Puls Afrykańskiej Przyrody”, która gościć będzie w gmachu muzeum przy ul. Sienkiewicza 21 od 4 czerwca 2022 (sobota) do 30 października 2022 (niedziela).

Około 50 wielkoformatowych fotografii przedstawiających piękno i majestat wyjątkowych zwierząt zamieszkujących ostatnie dzikie fragmenty Ziemi czeka na zwiedzających w historycznych salach Muzeum Przyrodniczego, w którym część bohaterów fotografii można zobaczyć również w formie eksponatów.

Autor, Artur Stankiewicz, jest fotografem i miłośnikiem przyrody od wielu lat. Jego niezwykła pasja do natury kierowała również jego życiem zawodowym, od studiów magisterskich na geologii w Polsce, doktoratu z geochemii w USA, aż po pracę przy poszukiwaniu ropy i gazu na całym świecie. Po blisko 30 latach ciągłych podróży i niełatwej pracy w międzynarodowych korporacjach naftowych, Artur zdecydował się porzucić swoje dotychczasowe zajęcie i całkowicie poświęcić się pasji fotografowania dzikich zwierząt i przyrody. Szczególnym uczuciem i zainteresowaniem darzy Afrykę – kontynent, na którym spędza każdą wolną chwilę, wciąż pogłębiając wiedzę na temat lokalnej przyrody, zwierząt i ich zachowań. Jego podejście do fotografii cechuje niespotykana empatia – uwagę skupia przede wszystkim na zrozumieniu zwierząt, a w swoich pracach stara się subtelnie pokazać ich niezwykłe życie w środowisku naturalnym, w warunkach i świetle uwydatniających ich piękno, ale również bogactwo całego ekosystemu.

Fotografie Artura Stankiewicza były prezentowane na łamach wielu polskich i zagranicznych publikacji książkowych, jak również w licznych periodykach poświęconych fotografii. Jego prace wyróżniano w prestiżowych konkursach fotograficznych jak Siena International Photo Awards (SIPA), Nature Photographer of the Year (NPOTY), Bird Photographer of the Year (BPOTY), Audubon, Monovisions, Memorial Maria Luisa czy MontPhoto. Artur czynnie wspiera wybrane organizacje wspomagające ochronę zwierząt w Afryce takie jak Sheldrick Wildlife Fund, Frankfurt Zoological Society czy Bushlife Conservancy. Wystawa gościła wcześniej w Warszawie i Gdańsku, a teraz po raz pierwszy prezentowana jest we Wrocławiu, mieście, w którym autor spędził swoje studenckie życie.

Wstęp na wystawę zawiera się w cenie biletu do Muzeum. Planowane jest także spotkanie autorskie z Arturem Stankiewiczem, na którym opowie on o tajnikach swojego warsztatu i osobistych doświadczeniach fotografa afrykańskiej natury.