Program edukacyjny "Mój Pierwszy Uniwersytet"

Żaba Kwiaty Ptak

 

Ogłoszenie  

 Szanowni Państwo,

informujemy, że w roku akademickim 2019/2020 program edukacyjny „Mój Pierwszy Uniwersytet” zostaje zawieszony ze względów organizacyjnych. Program zostanie wznowiony od roku akademickiego 2020/2021. 

 

 

 


 

Zaproszenie na uroczyste zakończenie  

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam na uroczyste zakończenie tegorocznej edycji programu edukacyjnego Mój Pierwszy Uniwersytet, które odbędzie się 8 czerwca o godz. 9.00 w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii przy ul.Przybyszewskiego 63 w sali nr 25.

Ze względów organizacyjnych zmianie ulegają rozkład godzinowy, miejsce oraz program zaplanowany za ten dzień.

Program dnia:

9.00 –9.30 konkurs wiedzy z treści realizowanych podczas zajęć, ogłoszenie wyników (na zwycięzców czekają nagrody)
9.30 – 10.00 wręczenie dyplomów dla uczestników
10.00 wykład "Bioremediacje - skuteczne techniki rekultywacji środowisk" dr Katarzyna Guz-Regner z Zakładu Mikrobiologii
11.00 -12.00 wykład, pokaz „Co każdy powinien wiedzieć o kleszczach?” mgr Dagmara Dyczko i mgr Remigiusz Zieliński z Zakładu Ekologii Drobnoustrojów i Ochrony Środowiska
Po 12.00 – możliwość bezpłatnego wejścia do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego na pl. Uniwersyteckim 1 (m.in. na Wieżę Matematyczną, skąd podziwiać można piękną panoramę miasta) http://muzeum.uni.wroc.pl/


 Zajęcia w Stacji Ornitologicznej w Rudzie Milickiej 

25-26.05.2019 dla grup AB

1-2.06.2019 dla grup CD

Zgodnie z regulaminem Stacji uczniowie muszą być pod opieką osoby dorosłej (pełnoletniej).

Dojazd we własnym zakresie.

Poniżej niezbędne wyposażenie i informacje praktyczne:
•    właściwy ubiór na każdą pogodę
•    nieprzemakalne, wygodne buty (mogą być kalosze lub buty trekkingowe), buty typu baleriny nie są odpowiednie
•    długie spodnie
•    grube skarpety (2 pary, do butospodni)
•    czapka
•    kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
•    ciepła bluza
•    lornetka (fakultatywnie, jeśli ktoś posiada)
•    dojazd własny
•    wyżywienie: obiad w sobotę zapewni organizator, pozostałe posiłki we własnym zakresie. Na terenie stacji znajduje się kuchnia do dyspozycji uczestników.
•    strona Stacji Ornitologicznej: http://www.biol.uni.wroc.pl/so/ i adres: Ruda Milicka 12, 56 – 300 Milicz, tel. 71 38 43 315

Proszę zabrać ze sobą śpiwór.

Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie obecności do dnia 17 maja (liczby osób + liczby opiekunów) na adres mpu@biol.uni.wroc.pl.

Anna Kędziora
Koordynator MPU

 Harmonogram Stacja Ornitologiczna


 Zaproszenie na zajęcia 11 maja 2019

Co rośliny robią, by przetrwać? W jaki sposób dostosowują się do różnych warunków środowiskowych? Czy kwiat zawsze jest kwiatem a liść liściem? Jak skutecznie zapolować na owady? Czy gruszki rosną na wierzbie? Te i inne osobliwości świata roślin będą przedstawione podczas wycieczki do Ogrodu Botanicznego UWr, którą poprowadzą dr hab. Elżbieta Myśkow i dr hab. Edyta Gola z Zakładu Biologii Rozwoju Roślin, a podczas zajęć zatytułowanych „Paleontologia 3D” uczestnicy poznają podstawowe metody dokumentowania elementów szkieletu w technologii 3D oraz dowiedzą się jak takie modele mogą być wykorzystane w badaniach paleontologicznych i antropologicznych. Pod okiem prowadzącego, dr Krzysztofa Książkiewicza z Katedry Biologii Człowieka, uczestnicy samodzielnie wykonają obraz 3D fragmentu szkieletu.

 Zajęcia odbędą się wg harmonogramu. Uczestnicy proszeni są o oczekiwanie na prowadzących zajęcia w Ogrodzie Botanicznym przy wejściu do Instytutu Biologii Eksperymentalnej od strony ul. Kanonia, natomiast zajęcia „Paleontologia 3D” odbędą się w sali nr 4 Katedry Biologii Człowieka przy ul. Kuźniczej 35.


 Zaproszenie na zajęcia 13 kwietnia 2019

Podczas zajęć zatytułowanych „Bakterie wokół nas” uczniowie dowiedzą się czym są probiotyki, jakie kryteria musi spełniać każdy preparat, aby stał się bezpieczny w procesie probiozy ludzi i zwierząt oraz poznają kilka praktycznych wskazówek,  jak czytać ze zrozumieniem treść etykiet na produktach określanych mianem "probiotycznych". Na zajęciach laboratoryjnych uczestniczy poznają tajniki zakładania i prowadzenia hodowli bakterii oraz technik ich obserwacji pod mikroskopem. Zajęcia poprowadzą: dr Katarzyna Guz-Regner, mgr Gabriela Cieniuch i mgr Mateusz Speruda z Zakładu Mikrobiologii Instytutu Genetyki i Mikrobiologii.

W czasie zajęć zatytułowanych „Oddziaływanie grzybów na człowieka” przedstawiona zostanie aktualna wiedza o różnych aspektach oddziaływania grzybów na człowieka, w tym zdementowane zostaną nieprawdziwe opinie o tej grupie organizmów, a podczas laboratorium „Genetyka muszki owocowej Drosophila melanogaster” na przykładach różnych mutantów muszki owocowej omówiona zostanie natura dziedziczenia cech. Zajęcia te poprowadzi dr Jerzy Piątkowski z Zakładu Ekologii Drobnoustrojów  i Ochrony Środowiska Instytutu Genetyki i Mikrobiologii.

Zajęcia odbędą się wg harmonogramu. Uczniowie proszeni są o oczekiwanie na prowadzących przy portierni Instytut Genetyki i Mikrobiologii.


 Zaproszenie na zajęcia 9 marca 2019

Podczas wykładu poświęconego „Tendencjom ewolucyjnym mięczaków” przedstawione zostaną charakterystyczne cechy poszczególnych grup mięczaków, a na warsztatach uczestnicy stworzą m.in. klucz do oznaczania ślimaków muszlowych. W czasie laboratorium zatytułowanego „Czy wiesz co jesz? Kuchnia dla roślinożerców” uczniowie oglądać będą wybrane struktury komórek roślinnych na własnoręcznie wykonanych preparatach.

Zajęcia poprowadzą: dr Małgorzata Proćków z Muzeum Przyrodniczego oraz dr Alicja Banasiak i dr hab. Agnieszka Kreitschitz z Zakładu Biologii Rozwoju Roślin Wydziału Nauk Biologicznych.  


 Zaproszenie na zajęcia 19 stycznia i 9 lutego 2019

W tych dniach odbędą się kolejne zajęcia MPU (odpowiednio dla grup A i C oraz B i D). W czasie zajęć dotyczących „Porównania ilości i jakości DNA izolowanego z różnych organów ogórka” (liście, kwiaty, wąsy, korzenie, owoce) uczniowie określą ilość i czystość otrzymanego kwasu nukleinowego, wykonają elektroforezę DNA w żelu agarozowym i sfotografują rozdzielone kwasy. Natomiast na zajęciach z preparatyki szkieletów uczestnicy poznają kolejne etapy preparacji szczątków dinozaurów (i nie tylko) od znalezienia ich na wykopaliskach do wystawienia w muzeum.

 Zajęcia poprowadzą: mgr Karolina Małas, mgr Magdalena Zboińska z Zakład Fizjologii Molekularnej Roślin Instytutu Biologii Eksperymentalnej oraz dr Krzysztof Książkiewicz Katedry Biologii Człowieka Wydziału Nauk Biologicznych.

Wszystkie niezbędne materiały (w tym fartuchy ochronne) uczniowie otrzymają na miejscu. 


Rozpoczynamy nową edycję programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet” 2018/19

 Rekrutacja zakończona! Dziękujemy za tak duże zainteresowanie.
Szczegółowy harmonogram zajęć dostępny jest tutaj.

Zajęcia rozpoczną się w styczniu 2019r.


We współpracy z wrocławskim Zoo rozpoczynamy kolejną edycję programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”!

 Jeśli jesteś uczniem 7-8 klasy szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej i interesujesz się wiedzą przyrodniczą, to ten program jest właśnie dla Ciebie!

Zaplanowaliśmy przede wszystkim zajęcia praktyczne w formie warsztatów, laboratoriów i zajęć terenowych.

Zachęcam do zapoznania się z ciekawą ofertą zajęć! Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się poniżej i u koordynatora programu.

Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 5 listopada 2018r.

Naprawdę warto!


 Zasady Rekrutacji 

Udział w zajęciach jest płatny. Opłata za cykl zajęć (71 godz. dydaktycznych) wynosi 400 zł/osobę i obejmuje uczestnictwo, pobyt w Stacji Ornitologicznej w Rudzie Milickiej (1 nocleg i 1 obiad, dojazd we własnym zakresie). Zajęcia (poza wykładami) będą odbywać się głównie w grupach 10-12 osobowych.

Zasady udziału są następujące:
1. Jednostka zainteresowana (szkoła, gmina, fundacja, firma etc.) wybiera koordynatora i zgłasza uczestników (uzupełniony formularzu) na adres: mpu@biol.uni.wroc.pl.
Termin zgłoszeń upływa 05.11.2018r. (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!)
Do zadań koordynatora (nie wynikających bezpośrednio z umowy) należy:
- regularne i terminowe przekazywanie informacji uczestnikom
- kontaktowanie się z koordynatorem MPU ze strony UWr w imieniu uczestników
- pozytywne motywowanie uczestników do udziału w zajęciach
2. Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia strona zgłaszająca otrzyma umowę, którą następnie podpisaną odsyła wraz z podpisanymi zgodami na adres:

Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kuźnicza 35
50-138 Wrocław
z dopiskiem „Mój Pierwszy Uniwersytet”

Umowy i zgody niespójne z drukami nie będą akceptowane!
3. Szczegółowy program zajęć zostanie przygotowany po zakończonym naborze, zależny od liczby zgłoszonych osób. Przewidujemy zajęcia 1 raz w miesiącu w zakresie podanych terminów (załącznik).
4. Płatnik dokonuje opłaty za udział uczniów w programie po zakończeniu ostatnich zajęć przewidzianych harmonogramem (w czerwcu 2018r, po otrzymaniu faktury z UWr).

Kontakt:
dr Anna Kędziora
Koordynator ds. programu edukacyjnego „Mój Pierwszy Uniwersytet”
tel. 71 375 62 22
email: mpu@biol.uni.wroc.pl

  Pliki do pobrania:


   Archiwum: